sobota, 11 maja 2024 16:21
Reklama

Inflacja uprzykrza życie seniorom. Muszą oszczędzać na lekach

Wzrost cen znacznie pogorszył komfort życia starszej części społeczeństwa. Niektórzy te wymuszone oszczędności mogą przypłacić swoim zdrowiem.

Sytuacja ekonomiczna polskich seniorów nie jest najlepsza. Żeby przeżyć, muszą rezygnować z najważniejszych produktów. Nerwowe liczenie zaskórniaków to efekt niskich emerytur i szalejącej inflacji.

Finansowe zmartwienia

Jak wynika z badania „Jesień życia w Polsce”, opublikowanego przez „Fakt”, polscy seniorzy (60+) nie mogą liczyć na spokojną starość. Najbardziej martwią ich:

– ceny żywności – 27,41 proc.,

– wydatki związane z utrzymaniem mieszkania –16,36 proc.,

– koszty ogrzewania mieszkania – 15,92 proc.,

– ceny leków – 14,39 proc.,

– ryzyko wybuchu wojny – 11,56 proc.,

– ceny paliw – 7,48 proc.,

– możliwość zachorowania na COVID-19 – 5,78 proc.,

– inne – ponad 1 proc.

Rezygnują z rzeczy pierwszej potrzeby

Ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ostatnim roku. Niestety próby zoptymalizowania dochodów i wydatków w czasach rozpędzonej inflacji często kończą się niczym. Żeby domknąć budżet domowy, seniorzy rezygnują nawet z produktów pierwszej potrzeby, takich jak jedzenie (4,98 proc.) czy leki (18,52 proc.). A cena tych ostatnich – zgodnie z danymi GUS-u – tylko w październiku wzrosła o 8,5 proc.  

„Jak wynika z opublikowanej ankiety, 64 proc. seniorów musi przeżyć za 500 złotych miesięcznie. Zaledwie co 10 dysponuje kwotą większą niż 901 złotych” – informuje Strefa Biznesu.

Czas na zmiany

„Fakt” stwierdził, że wynik ankiety powinien być wskazówką dla rządzących. Żeby pomóc seniorom w kryzysie i nie stawiać ich przed dramatycznym wyborem kupna jedzenia zamiast leków lub odwrotnie, można np. rozszerzyć program Leki 75+. Tym bardziej że pula środków zaplanowanych do wydania na ten cel jest o wiele wyższa od tych wydawanych.

– Kwestie dotyczące rozszerzenia wykazu Leki 75+ o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych czy możliwości obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane. Znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń i tym samym nie jest znany termin ich ewentualnego wprowadzenia – stwierdził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 04.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama