czwartek, 3 lipca 2025 10:20
Reklama

Poznaj Wilczy Szaniec – serce historii II wojny światowej!

Jeżeli interesuje cię historia, a w tym prawdziwe bunkry i schrony to jest to miejsce dla ciebie. Odwiedź prawdziwą kwaterę Hitlera o kryptonimie “Wilczy Szaniec”.
  • 27.06.2025 09:19
Poznaj Wilczy Szaniec – serce historii II wojny światowej!

Dowiedz się, co to jest Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec znajduje się w Gierłoży koło Kętrzyna na Mazurach. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kwater Adolfa Hitlera, użytkowana w latach 1941-1945. Dzisiaj jest to niesamowita atrakcja dla turystów, ponieważ do dzisiaj kryje wiele tajemnic. Rocznie bunkry odwiedza około ćwierć miliona turystów. 

Hitler spędził w Wilczym Szańcu aż 800 dni, czyli ponad dwa lata, ponieważ stamtąd koordynował akcję Barbarossa, czyli atak na ZSRR. W tym miejscu doszło również do ataku na życie Hitlera w 1944, który został przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga

Odwiedź bunkry w Wilczym Szańcu 

Wilczy Szaniec potocznie jest nazywany Hitlerowskimi Bunkrami, w której podczas II Wojny Światowej mieściłą się głowna armia Adolfa Hitlera. Dzisiaj bunkry pełnią rolę edukacyjną, ponieważ dzięki nim można lepiej zrozumieć historię, zobaczyć ją na własne oczy. Dzięki takim miejscu można się pochylić nad własnym życiem oraz przeszłością i skłonić do refleksji. 

Zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu - sprawdź czy wiesz o nim już wszystko

W lipcu 1944 roku doszło do zamachu na życie Hitlera. Podczas narady została podłożona bomba, której wybuch miał zabić Hitlera, niestety oberwało kilka innych osób, a nie ten który był celem. Niemniej jednak próba zamachu spowodowała, że około 5000 osób straciło życie, ponieważ były podejrzane o udział w spisku. To wydarzenie miało ogromny wpływ na dalszą wojnę, ponieważ zwiększono terror i represje. 

Dlaczego wybrano Wilczy Szaniec jako kwaterę główną Hitlera?

W 1940 roku przeprowadzono rekonesans lasu Gierłowskiego, ponieważ był w dobrym położeniu - jego niewielka odległość od Związku Radzieckiego i to, że ta lokalizacja była bardzo dobrze ufortyfikowana. W pobliżu znajdowało się sporo twierdz, np. w Giżycku, a jednocześnie jeziora Mazurskie idealnie chroniły przed wojskiem lądowym. 

Zwiedzanie Wilczego Szańca - czyli jak zrobić to dobrze?

Dzisiaj Wilczy Szaniec podzielony jest na dwie strefy. W przeszłości były trzy, ale dzisiaj zostały już tylko dwie - I, czyli tam gdzie mieszkał Adolf Hitler i II, gdzie nie ma zwiedzania z przewodnikiem, ale warto udać się na własną rękę, aby zobaczyć na własne oczy.

Bilety (od 01.04 - 31.10):

  • Normalny: 25 zł
  • Uglowy: 20 zł
  • Karta Dużej Rodziny: 20 zł 

Bilety po sezonie (01.11 - 31.03):

  • Normalny: 20 zł
  • Ulgowy: 15 zł
  • Karta Dużej Rodziny: 15 zł

W Wilczym Szańcu znajduje się również parking:

  • Samochód osobowy: 15 zł
  • camper : 20 zł
  • Autokar: 35 zł 

Przyjedź do Wilczego Szańca

Wilczy Szaniec to nie tylko ruiny w mazurskim lesie - przede wszystkim historia Hitlera i II Wojny Światowej, którą możesz doświadczyć na własne oczy. Dzięki zwiedzaniu możesz lepiej zrozumieć mechanizmy działające w ówczesnym świecie. To miejsce skłania do refleksji, dlatego jeżeli interesuje cię historia, koniecznie musisz odwiedzić Wilczy Szaniec. 

 

Źródła:

  • Wilczy Szaniec, wolfsschanze.pl, [dostęp:05.06.2025]

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama