wtorek, 14 maja 2024 12:49
Reklama

Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka. Od kiedy je świętujemy?

Już za kilka dni będziemy świętowali Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tak naprawdę to dni ważne dla całych rodzin. Dlatego warto zrobić wszystko, żeby je spędzić w fajnej atmosferze.

Bo to jest ta chwila, kiedy możemy pokazać naszym babciom i dziadkom, jak ważni są w naszym życiu. Z tej okazji nie tylko warto złożyć im życzenia, ale i obdarować czymś od serca, co głęboko zapadnie im w pamięć.

Dzień Babci

W tym roku Dzień Babci wypada 21 stycznia. I tak szczęśliwie ułożył się kalendarz 2023, że będziemy go świętowali w sobotę.

A skąd wziął się Dzień Babci? Pomysł na to święta w Polsce pojawił w 1964 roku na łamach bardzo popularnego wówczas tygodnika „Kobieta i Życie”. Pomysłodawcą był dziennikarz Kazimierz Fileger.

Ten pomysł podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później, w 1965 r., po raz pierwszy, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto.

Tort dla Ćwiklińskiej

Propagator Dnia Babci i były dziennikarz „Expressu Poznańskiego” Ryszard Danecki tak to wspomina (pspporzadzie.szkolnastrona.pl):

„W styczniu 1965 roku w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się, jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona rolę Babci. (…) Zamówiono więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu, 21 stycznia, Dzień Babci.

Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i 21 stycznia 1966 roku też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się to w całej Polsce”.

Dzień Dziadka

Dzień Dziadka w Polsce obchodzi się zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. W tym roku przypada on w niedzielę.

A skąd wziął się Dzień Dziadka? Na pewno został ustanowiony znacznie później, bo w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała wtedy konkurs na ustalenie daty tego święta.

Pierwotnie Dzień Dziadka miał być obchodzony w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja. Pomysł się jednak nie przyjął. Ostatecznie zdecydowano, że dziadkowie będą mieli swoje święto tuż po Dniu Babci.

W 1981 roku Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza i od tego czasu w Polsce obchodzi się go 22 stycznia. Według niektórych źródeł święto dziadków przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 04.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama