wtorek, 4 października 2022 02:47
Reklama

Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protest

17 września zostanie otwarty przekop Mierzei Wiślanej. W uroczystościach – jak ustaliła Wirtualna Polska – wezmą udział tylko władze i jednostek pływające należące do państwa. Żeglarze i motorowodniacy szykują protest.
Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protest
Autor: NDI/BESIX

Jeden z żeglarzy powiedział wp.pl, że cały Zalew Wiślany szykował się na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej 17 września.

– Cała nasza społeczność, czyli ok. 200 jednostek pływających. Turyści wykupili rejsy na dzień otwarcia. Tymczasem politycy uzgodnili, że otworzą przekop tylko dla siebie. To skandal, obciach i propaganda! – cytuje żeglarza portal.

Dlaczego Urząd Morski w Gdyni nie zgodził się, żeby w dniu otwarcia kanałem przepłynęły także pierwsze prywatne jachty żaglowe i motorowe?

Z uwagi na charakter uroczystości oraz liczbę jednostek pływających służby państwowej, które obecne będą w tym dniu zarówno w śluzie, jak i w portach od strony Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, ogólnodostępne śluzowanie i cumowanie w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od niedzieli 18 września” – tak swoją decyzje uzasadnił gdyński urząd. 

Żeglarze nazywają to skandalem. – Za nasze pieniądze zbudowali ten przekop, a otwierają tylko dla siebie. Nie darujemy im tego. Szykujemy protest! Oczywiście, że popłyniemy na przekop, a jest nas tylu, że żadna policja nie da rady. Na Zalewie mają może ze dwie łódki – powiedział wp.pl jeden z żeglarzy.

Jachty – jak czytamy w serwisie – mają stanąć u wejścia do przekopu, jeden obok drugiego, tworząc „wyspę”. Na maszty mają być wciągnięte prześcieradła z hasłami: „Otwieracie tylko dla siebie!”, „Boicie się suwerena?”.

Przekop w liczbach

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie to nieco ponad 10 km, po rzece Elbląg także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 metrów głębokości.

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Silvanus 05.09.2022 07:56
"zabawiliby się" - miało być.

Silvanus 05.09.2022 07:55
Wreszcie, dobrze ,że w ten sposób przewidziano otwarcie, gdyż eko-durnie pewnie znowu zbawilioby się w blaznów.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlfonsTreść komentarza: Fiatem seicento chcieli ukrasc drewno za 18 tys zl ? To jakis fiat z naczepa ciężarowa?Data dodania komentarza: 14.09.2022, 09:41Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: SilvanusTreść komentarza: "zabawiliby się" - miało być.Data dodania komentarza: 05.09.2022, 07:56Źródło komentarza: Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protestAutor komentarza: SilvanusTreść komentarza: Wreszcie, dobrze ,że w ten sposób przewidziano otwarcie, gdyż eko-durnie pewnie znowu zbawilioby się w blaznów.Data dodania komentarza: 05.09.2022, 07:55Źródło komentarza: Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protestAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]
Reklama
Reklama