wtorek, 4 października 2022 03:32
Reklama

Ilu uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce? Najnowsze dane

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło najnowsze informacje dotyczące zatrudnienia Ukraińców. To osoby, które przybyły do Polski po wybuchu wojny.
Ilu uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce? Najnowsze dane
Autor: MSWiA

Fala uchodźców zaczęła się 24 lutego. Tego dnia, o godzinie 4 rano, Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę. Wojna trwa. Do Polski uciekały głównie kobiety z dziećmi. Nasz rząd niemal od razu zaoferował im wsparcie, a jednym z jego elementów było otwarcie dla Ukraińców rynku pracy.

Co pewien czas Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawia dane dotyczące zatrudnienia uchodźców. Z najnowszego raportu wynika, że w naszym kraju pracuje już 358 tys. osób, które uciekły przed wojną.

Najwięcej osób pracuje w województwie mazowieckim - 79 tysięcy. Następne jest województwo dolnośląskie - 37,9 tys., a kolejne to łódzkie - 35,2 tys.

Na początku lipca został uruchomiony nowy portal poświęcony pracy dla Ukraińców. To pracawpolsce.gov.pl.

Znacznie mniejsze liczby są na wschodzie kraju, który mimo że najbliżej granicy polsko-ukraińskiej jest terenem biedniejszym od zachodu. W województwie świętokrzyskim zatrudnienie znalazło 3,1 tys. osób, a w podkarpackim 4,1 tys.

Tak pomogliśmy uchodźcom

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił właśnie wyniki swoich analiz, a te wskazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, w pomoc na rzecz uchodźców zaangażowało się 70 proc. Polaków. Szacowana wartość prywatnych wydatków na ten cel mogła wynieść w badanym okresie nawet 10 mld zł. Dla porównania, w całym 2021 r. prywatne wydatki na cele dobroczynne wyniosły 3,9 mld zł. Łączna wartość pomocy udzielonej uchodźcom przez władze oraz obywateli Polski to blisko 1 proc. polskiego PKB.

Piotr Arak, dyrektor PIE dodaje, że jak doliczyć wydatki władz publicznych, to będzie to kwota 25,4 mld zł.

- W czasie pierwszych miesięcy inwazji w działaniach pomocowych uczestniczyło 70 proc. dorosłych osób. Jednak połowa Polaków była zaangażowana w pomoc uchodźcom w sposób konsekwentny – zarówno na początku wojny, jak i w kolejnych tygodniach działań zbrojnych. Najpopularniejszymi formami wsparcia były pomoc rzeczowa oraz przekazy pieniężne. 59 proc. badanych zaangażowało się w zakup potrzebnych artykułów, a 53 proc. wpłacało pieniądze na rzecz uchodźców. Rzadziej stosowanymi formami wsparcia były pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw na rzecz uchodźców (20 proc. badanych) i zaangażowanie w wolontariat (17 proc. badanych). Z kolei 7 proc. badanych deklaruje, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie – mówi Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sdfsdTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:24Źródło komentarza: Lato żegna się słonecznie. Jaka będzie rozpoczynająca się dziś jesień?Autor komentarza: AlfonsTreść komentarza: Fiatem seicento chcieli ukrasc drewno za 18 tys zl ? To jakis fiat z naczepa ciężarowa?Data dodania komentarza: 14.09.2022, 09:41Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: SilvanusTreść komentarza: "zabawiliby się" - miało być.Data dodania komentarza: 05.09.2022, 07:56Źródło komentarza: Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protestAutor komentarza: SilvanusTreść komentarza: Wreszcie, dobrze ,że w ten sposób przewidziano otwarcie, gdyż eko-durnie pewnie znowu zbawilioby się w blaznów.Data dodania komentarza: 05.09.2022, 07:55Źródło komentarza: Otworzą przekop Mierzei Wiślanej tylko dla władz. Żeglarze zapowiadają protestAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę Druzna
Reklama
Reklama