sobota, 24 maja 2025 15:54
Reklama

Nie tak łatwo będzie przeprosić skarbówkę za błąd. Ziobro zaostrza przepisy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zmienić przepis, dzięki któremu wiele osób unika teraz wysokich kar. – To krzywdzące dla podatnika – uważają przedsiębiorcy.
Nie tak łatwo będzie przeprosić skarbówkę za błąd. Ziobro zaostrza przepisy

Autor: iStock

Chodzi o czynny żal. To prawne wyjście dla osób, które np. pomyliły się, wypełniając roczne zeznanie podatkowe. Mogą z niego skorzystać także podatnicy, którzy nie złożyli na czas PIT-u. Generalnie czynny żal jest sposobem na rozmawianie z urzędnikami skarbówki w przypadku, gdy popełni się błąd finansowy. Zgodnie z polskim prawem wyrażenie czynnego żalu może sprawić, że obywatel uniknie kary.

Zbigniew Ziobro uznał to za nadmierną łaskawość państwa i chce z tym skończyć. Jego resort przygotował już projekt zmian, które zmodyfikują instytucję czynnego żalu.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, nowa propozycja zakłada, że podatnik będzie mógł wyrazić skruchę tylko przed rozpoczęciem przez urzędników „czynności służbowej”. Dziś takie prawo przysługuje szerzej – aż do momentu podjęcia działań przez organy ścigania.

Ministerstwo tłumaczy potrzebę zmian w prawie tym, że obecnie nawet sprawcy przestępstw mogą uchylać się od odpowiedzialności, wyrażając właśnie czynny żal także w trakcie prowadzonej kontroli.

„Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że czynności wyjaśniające nie stanowią jeszcze takiego etapu postępowania (...) który powinien zamykać możliwość samodenuncjacji” – czytamy w Rz.

Jak tę zmianę przyjmują przedsiębiorcy?

Krytycznie. Konfederacja Lewiatan uważa, że pomysł Zbigniewa Ziobry jest niekorzystny dla podatników.

„W złożonej w konsultacjach opinii eksperci piszą, że z racji skomplikowania przepisów podatkowych, ich obszerności i częstych zmian krzywdzące dla podatnika jest odebranie mu jedynej możliwości uchronienia się przed odpowiedzialnością karną skarbową za niezamierzoną pomyłkę” – pisze RZ.

A Lewiatan dodaje, że zmiany ministra sprawiedliwości wprowadzają represyjną metodę działania w prawie karnym skarbowym.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama