niedziela, 21 czerwca 2026 01:06
Reklama

Wnioski do prokuratury dotyczą najwyższych urzędników w państwie. Banaś kontratakuje

Najwyższa Izba Kontroli skieruje do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw przez przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych. Zapowiedział to dziś na antenie RMF FM prezes NIK Marian Banaś.
Wnioski do prokuratury dotyczą najwyższych urzędników w państwie. Banaś kontratakuje

Autor: fot. NIK

Marian Banaś nie podał konkretnych nazwisk, ale wskazał najważniejsze instytucje, które znajdą się we wniosku do prokuratury:

„Jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA, to na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem” - mówił na antenie RMF FM szef NIK.

O jakie przestępstwa chodzi? Marian Banaś precyzuje, że we wnioskach do prokuratury znajdzie się podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników.

„Chodzi o przestępstwa urzędnicze, bo tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności”- powiedział prezes NIK.

Przypomnijmy, że 13 maja szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zaprezentował protokół dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych Prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku.

Raport w sprawie tzw. „wyborów kopertowych” wykazał wiele nieprawidłowości. Podstawowym naruszeniem prawa było wydawanie decyzji przez osoby, które nie były do tego upoważnione.

„Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przeprowadzenia wyborów na prezydenta RP. Jedyną uprawnioną jednostką była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnych nie powinno mieć miejsca.” - ocenił szef NIK

„Prezes Rady Ministrów nie miał podstaw prawnych do wydawania poleceń w sprawie wyborów. W czasie przedsięwzięcia obowiązywała ustawa kodeks wyborczy, która określała, że wydrukowanie kart wyborczych mogła zlecić jedynie Państwowa Komisja Wyborcza." - uzupełnił tę wypowiedź Bogdan Skwarka, kontroler NIK.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała już wcześniej zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieleo Treść komentarza: Proszę Pana w 22 roku czekało się 2 mce a w 25 -7 mcy . czy totak skomplikowane zabiegi Data dodania komentarza: 15.09.2025, 14:23 Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku? Autor komentarza: mieleo Treść komentarza: Ja zarejestrowałem się do USG jamy brzusznej i czas oczekiwania to 7 mcy , czy ja dożyję tego terminu czy to jest sens leczenia Data dodania komentarza: 15.09.2025, 14:21 Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku? Autor komentarza: Bruno Treść komentarza: Prosze zamiescic moj komentarz..... Data dodania komentarza: 8.11.2023, 02:05 Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w Pasłęku Autor komentarza: Bruno Treść komentarza: Dlaczego tak trudno opublikowac komentarz ? Data dodania komentarza: 8.11.2023, 00:31 Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w Pasłęku Autor komentarza: Bruno Treść komentarza: To rondo nie powinno się tu pojawić. Nie jest ono jedynym sposobem na organizacje bezpiecznego ruchu na tak "ciasnym" skrzyżowaniu. Jest za to wynikiem niezdrowej reakcji naszych kierowców i nie tylko, na konieczność chwilowego zatrzymania pojazdu (światła, piesi). Ruch na rondzie, mimo, że także podlega regułom, wydaje się płynny, ale sprawdza się w wypadku większego natężenia ruchu na drogach o większym znaczeniu. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że często niepotrzebnie "rozpycha" tkankę ulic wewnątrz małych miast stwarzając dla wielu iluzję wielkomiejskości. (mamy już 6 rond ! ) Układ historycznych ulic to jednak nie tylko urbanistyczna siatka, to historia miasta z przynależna ulicom zabudowa i ich wzajemnymi relacjami, które często rondo likwiduje. Data dodania komentarza: 7.11.2023, 22:49 Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w Pasłęku Autor komentarza: Grachna Treść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztą Data dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24 Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulamin
Reklama