Czwartek, 7 lipca 2022 12:22
Reklama

Spór o drogowe kruszywo

W gminie Młynary powstał konflikt pomiędzy sołectwem Zaścianki, a burmistrz Młynar. Dotyczy on dostarczonego do wsi kruszywa na podbudowę drogi. Zdaniem sołtys, dostarczono inny produkt, niż wieś zamawiała. Sołtys Zaścianek złożyła skargę na władze gminy o defraudacje środków z funduszu sołeckiego. Dyskusja na ten temat odbyła się podczas sesji Rady Miejskiej w Młynarach.
Spór o drogowe kruszywo
Autor: www.expresspasłęk.pl

W trakcie sesji Rady Gminy w Młynarach głos zabrała Irena Majzner  sołtys wsi Zaścianki. Podczas posiedzenia radnych zgłosiła skargę na władze gminy. - Składam oficjalną skargę na pracę Pani burmistrz i o defraudację naszych środków z funduszu sołeckiego 2021. Uzasadniam to tym, że środki, które należą do sołectwa Zaścianki, nie mogą być wygospodarowane na inne sołectwa w gminie. W związku z tym skarga jest na to, że dostaliśmy nie taki materiał, który został zakupiony za nasze pieniądze, oraz na to, że został on wbudowany niezgodnie z opiniami obydwu inspektorów nadzoru. I jeszcze chciałam poinformować, że to kruszywo na dzień dzisiejszy zostało wbudowane w naszą drogę niezgodnie ze sztuką budowlaną, o czym już poinformowałam nadzór budowlany, który to wszystko skontroluje. Z opinii obydwu inspektorów nadzoru wynika, że może być użyte to kruszywo, które zostało nam dostarczone na wykonanie podbudów, a nie remontu cząstkowego nawierzchni, bo jest o tak dużej frakcji – mówiła podczas sesji rady gminy Irena Majzner sołtys wsi Zaścianki. - Pofatygowaliśmy się zebrać dowody w sprawie. To kruszywo, które było składowane, jest zupełnie innym kruszywem, niż to przedstawione na dowodzie zakupu materiału. Komisyjnie, najpierw pomierzyliśmy to kruszywo, które było ocenione przez inspektorów zeskładowane na terenie Wembley. Z wyliczeń wychodzi, że tonaż tego kruszywa wynosił 11 ton. Na pewno nie miał frakcji 0 - 31,5 mm. Pofatygowaliśmy się również do sprzedającego wystawiającego fakturę na kruszywo, które powinno do nas trafić, a nie trafiło, o frakcji 0-31 i 55 ton – dodała sołtys wsi Zaścianki. 

Po zakończeniu wystąpienia sołtys miejscowości Zaścianki głos zabrała burmistrz Młynar Renata Bednarczyk. - Mam dokumenty na to, że nie zdefraudowałam tych pieniędzy. Za kwotę, która była zaplanowana w budżecie sołeckim, zostało zakupione kruszywo. Opinie inżynierów budownictwa, co do tego kruszywa była jednoznaczne. Zgodnie z zawartą umową z firmą, która wykonuje prace modernizacyjne, zostały one wykonane. To, co Pani sołtys sugeruje, spokojnie można nazwać przestępstwem i jeśli Pani sołtys uważa, że zdefraudowałam pieniądze, to może wnieść zawiadomienie do prokuratury. Ja mogę przedstawić Państwu fakturę na kruszywo, jego atest, więc uważam, że te zarzuty są bezpodstawne – mówiła podczas sesji rady gminy burmistrz Młynar Renata Bednarczyk. 

- Najgorsze jest to, że środki, które przeznaczyliśmy na zakup materiału, który nam nie został dostarczony, mogliśmy rozplanować we własnym zakresie – komentowała sprawę sołtys wsi Zaścianki. 

- Jeśli chodzi o zarzut, że gmina nie powinna wykorzystywać funduszu sołeckiego do zakupu kruszywa, ponieważ jest to zadanie własne gminy, to ja podkreślę, że mamy trudne czasy i pieniędzy w budżecie jest mało. Kiedy inni wójtowie i burmistrzowie zawieszali fundusze sołeckie, ja ten fundusz utrzymałam. Prosiłam też sołectwa o to, że jeśli będzie taka potrzeba, to będą partycypowali w kosztach napraw dróg, bo tych pieniędzy nie przybywa, a wręcz przeciwnie. Przypomnę Pani sołtys, że fundusz sołecki jest wydzielonym budżetem gminy. I mogę mieć również wpływ na jego wykorzystanie – powiedziała Renata Bednarczyk burmistrz Młynar. 

Burmistrz Młynar przekazała sołtys wsi Zaścianki opinię dwóch inspektorów nadzoru budowlanego. Wynika z nich, że kruszywo, które zostało dostarczone, może być wbudowane jako podbudowa do drogi. Na potwierdzenie swoich słów przeczytała opinie. Jedną z nich sporządził Jacek Hejman inspektor nadzoru budowlanego. 

„W dniu dzisiejszym dokonałem wizualnej i organoleptycznej oceny kruszywa zgromadzonego w miejscowości Zaścianki w pobliżu wiaty. Zgromadzone kruszywo powstało w wyniku przekruszenia otoczaków oraz ziaren żwiru, posiada domieszkę piasku gruboziarnistego, zdecydowana większość ziaren jest przekruszona. Brak zanieczyszczeń w postaci gliny i ciał obcych moim zdaniem zgromadzony materiał nadaje się do wykonania podbudowy oraz nawierzchni drogowych”. 

Drugą opinię przygotowała Izabela Kondraciuk inspektor nadzoru budowlanego. 

„(…) Podczas oględzin wiaty stwierdziłam również, że w jej sąsiedztwie składowany jest materiał do naprawy dróg gruntowych o nawierzchni żwirowej. Materiał jest dobrej jakości, okazane mi atesty są zgodne z dostarczonym kruszywem i w mojej ocenie nadają się do wbudowania”. 

Podczas sesji głos w sprawie tego tematu zabrał także właściciel kopalni, która dostarczyła kruszywo do wsi Zaścianki. – Bardzo nieładnie, że Pani Sołtys wsi Zaścianki do mnie nie zadzwoniła, tylko jest prowadzone jakieś śledztwo za moimi plecami. Jeśli chciała Pani zobaczyć kruszywo, trzeba było zadzwonić do mnie i się umówić. Kontakt do mnie bez problemu można znaleźć w internecie. Mogła Pani przyjechać do kopalni i wziąć próbkę – mówi Jarosław Grzanka właściciel kopalni piasku pod Pasłękiem. - Ja tej sprawy tak nie zostawię, już rozmawiałem z moimi mecenasami. Kruszywo, które ja sprzedaję m.in. dla gminy Młynary, jest najwyższej jakości. Jest to kruszywo naturalne łamane frakcja 0-31,5 mm. My tego sprzedajemy wahadłami (1 wahadło ma około 2 tys. ton). Nikt nigdy nie kwestionował jego jakości – ani Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ani Zarząd Dróg Powiatowych. Przedstawiając certyfikaty, mam pewność, że to jest kruszywo, takie, jakie ma być. Kruszywo jest trwałe. Fakt, że w miarę upływu czasu, zmiany warunków atmosferycznych, robią się dziury – to jest normalne, ponieważ to nie jest asfalt – dodaje właściciel kopalni. Skarga sołtys wsi Zaścianki zostanie teraz rozpatrzona przez komisję skarg i wniosków. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AgaTreść komentarza: To jest park przy Konopnickiej?… mieszkam przy tym parku i to JagiellyData dodania komentarza: 06.07.2022, 12:47Źródło komentarza: Park jak nowyAutor komentarza: ShikakaTreść komentarza: To już koniec?! Miejsca parkingowe, kanalizacja, nowy asfalt, oświetlenie (lampy są naprawdę kozackie) ale ławki, trawnik, fontanna nic nie ruszone dalej jak na melinie. Żadnych krzewów, kwiatów tym też warto się zająć żeby to wyglądało i zachęcało do chwili odpoczynku w tym miejscuData dodania komentarza: 05.07.2022, 20:54Źródło komentarza: Park jak nowyAutor komentarza: DigBickTreść komentarza: Najbardziej podobają mi się chwasty, kępki trawy i ogólnie łudzenie się, że jest lepiej niż było. Syf.Data dodania komentarza: 05.07.2022, 13:40Źródło komentarza: Park jak nowyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Zaczęli remont jesienią 2021mamy już lato2022 a droga wciąż w remoncie. Jakiś gamoń to nadzoruje chyba nieuk!!!! Niema pojęcia o drogownictwie.pobocza i rowy to koszt okolo100 tysięcy czy było to warte???! Ciekawe ile nadzór tej drogi wziol do kieszeni na lewo?????Data dodania komentarza: 01.07.2022, 19:35Źródło komentarza: Ruszył remont drogi Śliwica-JelonkiAutor komentarza: Zetelny:)Treść komentarza: Co za partacze robią rowy melioracyjne na suchy piasku???wycinka krzaków i budowa rowów pochłonęła 1rok czasu i 100000tys złotych a końca nie widać. Ca za partacze to nadzoruje.(Gamoń jakiś po podstawówce??)Data dodania komentarza: 20.06.2022, 11:57Źródło komentarza: Droga Śliwica - Jelonki będzie miała nową nawierzchnięAutor komentarza: Barry K....Treść komentarza: Pierdolen*e o szopenie.... od początku wojny cena poszła drastycznie w górę niby przez putina a co z zapasami co Pl zrobiła dużo wcześniej?!!! Ceny z kosmosu teraz to najlepiej chodzić pieszo + 10 do zdrowia 😉Data dodania komentarza: 06.05.2022, 20:59Źródło komentarza: Czemu jest tak drogo? Prezes Orlenu Daniel Obajtek tłumaczy ceny paliw na stacjach
Reklama
Reklama