Wtorek, 24 maja 2022 23:59
Reklama

Wesprzyj kobiety z warmińsko-mazurskiego

Jeden ruch ręką, który czyni dobro? Tak. I wcale nie chodzi o magiczną różdżkę tylko o telefon! Klienci skanując aplikację Rossmann PL nawet przy najdrobniejszych zakupach gromadzą punkty, które Rossmann zamieni na pomoc np. ofiarom przemocy domowej.
Wesprzyj kobiety z warmińsko-mazurskiego
Autor: zdj. nadesłane

Na liście tegorocznej akcji „Pomagamy jak umiemy kobietom” znalazło się aż 88 organizacji, w tym 4 z województwa warmińsko-mazurskiego. Trzy z nich zajmują się wspieraniem kobiet doświadczających przemocy domowej (Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Elblągu oraz Olecku, Stowarzyszenie Kobieta na PLUS w Rucianem Nidzie), a Dom Matki i Dziecka Nazaret Caritas Archidiecezji Białostockiej pomaga samotnym matkom.

Prezes Stowarzyszenia Kobieta na PLUS Barbara Wyłudek potwierdza, że coraz więcej kobiet zgłasza się po wsparcie. Nie chodzi tylko o przemoc domową, ale także o zagrożenie wykluczeniem społecznym i zawodowym. Odpowiedzią, przynajmniej na część tych problemów, ma być powstający właśnie ośrodek „Zielony Zakątek”. Stowarzyszenie wynajęło budynek dawnej szkoły w Kumielsku i uruchamia w nim mieszkania chronione, czyli takie, do których tymczasowo mogą wprowadzić się kobiety – samotne lub z dziećmi – dotknięte przemocą domową. Sprawa jest pilna, bo w okolicy takich ośrodków nie ma. Choć samorządy i organizacje społeczne z okolicznych gmin z entuzjazmem zareagowały na projekt „Zielonego Zakątka” to przed jego założycielkami jeszcze mnóstwo pracy i wyzwań – przede wszystkim finansowych.

- Teren dookoła ośrodka jest przepiękny, na pewno sprzyjający dochodzeniu do siebie i prostowaniu życiowych ścieżek, ale sam obiekt wymaga remontu i oczywiście odpowiedniego wyposażenia. Mamy twarde postanowienie, że pierwsze dwa mieszkania mają być gotowe do zamieszkania najpóźniej w maju, a to oznacza dla nas pełną mobilizację. Każda pomoc jest dosłownie na wagę złota. ­– mówi Barbara Wyłudek.

W minionym roku, w ramach programu „Pomagamy jak umiemy kobietom”, Rossmann przekazał Stowarzyszeniu Kobieta na PLUS darowiznę rzeczową o wartości ponad 20 tysięcy złotych. Produkty, takie jak kosmetyki, artykuły higieniczne czy chemia domowa dotarły do Stowarzyszenia w grudniu i czekają na pierwsze mieszkanki Zielonego Zakątka.

- Wiemy, że kobiety, które trafiają do tego typu miejsc często mają ze sobą torebkę i to co na sobie – i to dosłownie. Są przerażone, zrozpaczone, mają poczucie przegranego życia. Wizja, że nie miałyby czym umyć włosów czy zębów jest w takiej sytuacji tym bardziej nie do przyjęcia. Na szczęście, przynajmniej tymczasowo, nam to nie grozi. A zaoszczędzone pieniądze planujemy przeznaczyć, m.in. na zainstalowanie pryszniców w łazienkach. ­– dodaje Barbara Wyłudek.

Pomóc może każdy. Wystarczy w aplikacji Rossmann PL wybrać jedną z 88 organizacji, którą będzie się wpierać podczas zakupów. Ważne, by skanować aplikację podczas każdej wizyty w drogerii, bo punkty pomocowe gromadzą się na koncie już od stycznia i po wskazaniu konkretnej placówki zostaną przekazane na jej „konto”. Im więcej osób wybierze daną organizację i im częściej będzie skanować aplikację tym większą pomoc ona otrzyma.

Wielu klientów chce wspierać organizacje ze swojej okolicy. Nie wynika to tylko z „lokalnego patriotyzmu”, ale także z doświadczenia: okazuje się, że dana fundacja skutecznie pomogła znajomej np. koleżance z pracy. Jak wybrać organizację ze swojego regionu? Wystarczą cztery kroki:

  1. Wchodzimy do aplikacji Rossmann PL
  2. Przechodzimy w dół strony i klikamy w ikonkę profil (prawy dolny róg)
  3. Po lewej stronie wyświetli się ikonka „Pomagam” - trzeba ją kliknąć, a wówczas aplikacja przeniesie nas na stronę z mapą Polski z podziałem na województwa
  4. Wskazujemy województwo, a następnie na wybrany przez nas obszar działalności organizacji (np. samotne matki). Po tym ruchu wyskoczą nam wszystkie organizacje z danego regionu, które opiekują się samotnymi matkami. Wybieramy jedną z nich i – jeśli jesteśmy pewni podjętej decyzji – klikamy w „Potwierdzam swój wybór”.

Regulamin oraz szczegółowe informacje są dostępne na www.rossmann.pl/pomagamy oraz w aplikacji Rossmann PL.

Organizacje działające na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, które biorą udział w tegorocznej edycji programu „Pomagamy jak umiemy kobietom”

NAZWA ORGANIZACJIADRES
Dom Matki i Dziecka Nazaret Caritas Archidiecezji BiałostockiejSupraśl, ul. 3 Maja 5B
Stowarzyszenie Kobieta na PLUS w Rucianem NidzieRuciane-Nida, ul. Kolejowa 5/3
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w ElbląguElbląg, ul. Związku Jaszczurzego 17
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w OleckuOlecko, ul. Gołdapska 23

 

Zosia Kociołek

Starszy Specjalista ds. Public Relations


Oceń

Reklama
Reklama