piątek, 19 grudnia 2025 17:22
Reklama

5 najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów balkonowych

Na twoim osiedlu hucznie ogłoszono konkurs na najpiękniejszy balkon, a ty nie znasz się na kwiatach? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla ciebie pięć propozycji najprostszych w uprawie roślin ozdobnych, które oczarują każdego. Z łatwością nauczysz się, jak je pielęgnować, aby długo cieszyły oko.
5 najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów balkonowych

Autor: iStock

Zanim wybierzesz swoje wymarzone rośliny, przygotuj doniczki z dziurami od spodu, które pomogą odprowadzić nadmiar wody. Kwiaty, które wybraliśmy, bez problemu poradzą sobie z uniwersalną ziemią z dyskontu. Jeśli jednak zaopatrzysz się w podłoże dedykowane do roślin kwitnących, odwdzięczą się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też wyższą odpornością na trudne warunki. Większość kwiatów należy sadzić najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy skończą się przymrozki.

1. Surfinia

To wyjątkowy kwiat, który wyróżnia się subtelnymi, licznymi płatkami spowijającymi zwisające pędy, tworząc przepiękne kurtyny. Roślina charakteryzuje się również intensywnymi barwami, które nie pozwalają przejść wobec niej obojętnie. Do wyboru jest cała paleta kolorystyczna – od czerwieni, przez biel i purpurę, aż po blady róż.

Podlewanie: raz dziennie; podczas intensywnych upałów dwa razy dziennie; nie wolno podlewać w pełnym słońcu, aby nie spalić delikatnych płatków.
Stanowisko: jak najbardziej słoneczne; poradzi sobie w półcieniu, ale będzie powoli kwitnąć.
Sadzenie: co 20 cm.

2. Pelargonia

Delikatne południowoafrykańskie kwiaty mają około 250 odmian. Są bardzo wytrzymałe, kwitną nawet do końca października i zaskakująco szybko się regenerują. Doskonale radzą sobie z suszą. Mają ogromny apetyt na wszelkie nawozy. Zimą, odstawione np. do piwnicy, przechodzą w stan uśpienia, aby latem znów zakwitnąć.

Podlewanie: podczas upałów rano i wieczorem, w pozostałych okresach po lekkim przeschnięciu podłoża.
Stanowisko: słoneczne, raczej zadaszone, gdyż wysokie kwiaty mogą być łamane przez silny wiatr.
Sadzenie: co 25 cm.

3. Bratki

Te wdzięczne, drobne, wielokolorowe kwiatki mają około 300 odmian. Są bardzo odporne, dlatego możesz je sadzić już w okresie wczesnowiosennym. Wybierając spośród szerokiej gamy kolorystycznej, z pewnością znajdziesz te, które pięknie ozdobią twój balkon.

Podlewanie: rano i wieczorem; ziemia powinna być stale lekko wilgotna, nigdy przesuszona; nie wolno polewać wodą płatków.
Stanowisko: najlepiej czują się w półcieniu, lepiej unikać pełnego słońca.
Sadzenie: co 15 – 20 cm.

4. Aksamitka

Z wyborem tych kwiatów należy poczekać nawet do czerwca, bo ich delikatna budowa nie radzi sobie zbyt dobrze w zimnie, jednak rozwinięte, będą cieszyć nas nawet do późnej jesieni. Ciekawostką jest, że aksamitkę możesz wykorzystać w kuchni. To jadalna roślina, polecana szczególnie do urozmaicenia sałatek.

Podlewanie: rano i wieczorem; należy uważać, aby nie przelać; lepiej poradzi sobie z przesuszeniem.
Stanowisko: idealna na balkony usytuowane w pełnym słońcu lub półcieniu.
Sadzenie: co 15 cm.

5. Lawenda

To propozycja dla osób ceniących sobie spokój i wyjątkowy zapach. Kwiat znany jest bowiem z charakterystycznego aromatu, który wydzielają nie tylko jego fioletowe kwiatki, ale również łodyga. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby w powietrzu wyczuwalna była intensywna woń. Zapach lawendy stosowany jest w aromaterapii dla osób potrzebujących uspokojenia i wyciszenia.

Podlewanie: 1 -2 razy w tygodniu; ziemia lekko wilgotna.
Stanowisko: słoneczne i ciepłe.
Sadzenie: co 30 – 40 cm.

Żaden z wymienionych kwiatów nie wymaga szczególnych umiejętności w kwestii pielęgnacji. Wystarczy przed zakupem sadzonek uwzględnić usytuowanie balkonu, aby z godnie z powyższymi wskazówkami zapewnić odpowiednią ilość promieni słonecznych, a następnie regularnie podlewać rośliny, żeby mogły rosnąć zdrowe i żeby zachwycać sąsiadów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Proszę Pana w 22 roku czekało się 2 mce a w 25 -7 mcy . czy totak skomplikowane zabiegiData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:23Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Ja zarejestrowałem się do USG jamy brzusznej i czas oczekiwania to 7 mcy , czy ja dożyję tego terminu czy to jest sens leczeniaData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:21Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: BrunoTreść komentarza: Prosze zamiescic moj komentarz.....Data dodania komentarza: 8.11.2023, 02:05Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: Dlaczego tak trudno opublikowac komentarz ?Data dodania komentarza: 8.11.2023, 00:31Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: To rondo nie powinno się tu pojawić. Nie jest ono jedynym sposobem na organizacje bezpiecznego ruchu na tak "ciasnym" skrzyżowaniu. Jest za to wynikiem niezdrowej reakcji naszych kierowców i nie tylko, na konieczność chwilowego zatrzymania pojazdu (światła, piesi). Ruch na rondzie, mimo, że także podlega regułom, wydaje się płynny, ale sprawdza się w wypadku większego natężenia ruchu na drogach o większym znaczeniu. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że często niepotrzebnie "rozpycha" tkankę ulic wewnątrz małych miast stwarzając dla wielu iluzję wielkomiejskości. (mamy już 6 rond ! ) Układ historycznych ulic to jednak nie tylko urbanistyczna siatka, to historia miasta z przynależna ulicom zabudowa i ich wzajemnymi relacjami, które często rondo likwiduje.Data dodania komentarza: 7.11.2023, 22:49Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulamin
Reklama
Reklama
Reklama