wtorek, 16 grudnia 2025 19:24
Reklama

Nowe stawki za prąd i gaz. Ponad połowa Polaków musi "zacisnąć pasa", aby opłacić faktury

Już za kilka dni Polacy odbiorą pierwsze rachunki za prąd i gaz po gigantycznych podwyżkach zatwierdzonych niespełna miesiąc temu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jakie jest nasze nastawienie wobec nadchodzącej zmiany?
Nowe stawki za prąd i gaz. Ponad połowa Polaków musi "zacisnąć pasa", aby opłacić faktury

Autor: iStock

17 grudnia ubiegłego roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen prądu i gazu. Odbiorcy złapali się za głowy, ponieważ według nowych stawek obowiązujących od 1 stycznia przeciętny rachunek za energię elektryczną wzrośnie o ok. 21zł netto (bez podatku VAT). Największy cios dotknie jednak gospodarzy ogrzewających swoje mieszkania gazem – od nowego roku ich faktury będą wyższe średnio o 58 proc., czyli ok. 174zł. RMF FM i Dziennik Gazeta Prawna za pośrednictwem pracowni United Surveys zapytali Polaków o ich nastawienie wobec podwyżek, których pierwsze skutki odczujemy już w najbliższych dniach.

63,03 proc. respondentów odpowiedziało, że skala podwyżek była wyższa, niż się spodziewali. 5,3 proc. ankietowanych nie czuje zaskoczenia, ponieważ nowe stawki są zgodne z tymi przez nich oczekiwanymi. Jedynie 2,35 proc. badanych było zdania, że ceny poszybują jeszcze wyżej, niż miało to miejsce w rzeczywistości. 29,32 proc. pozostałych uczestników przedsięwzięcia nie miało jednoznacznego zdania w tej kwestii.

W drugim z sondaży Polacy zapytani zostali o to, czy w związku z podwyżkami cen prądu i gazu oraz zmianami podatkowymi planują ograniczyć swoje wydatki. 63 proc. z nich odpowiedziało twierdząco. 26,7 proc. respondentów nie zamierza „zaciskać pasa” po podwyżkach. 10,3 proc. jeszcze nie wie, jak wpłynie to na ich domowy budżet.

Trzecie pytanie zadane uczestnikom ankiety dotyczyło gotowości do płacenia wyższych rachunków na rzecz ochrony klimatu. Na ten krok zdecydowałoby się z całą pewnością 6,71 proc. badanych; 26,02 proc. z nich raczej zdecydowałoby się świadomie to robić. Kolejnych 25,72 proc. respondentów wybrało odpowiedź „raczej nie”. 33,24 proc. zdecydowanie nie chce ponosić dodatkowych opłat dla środowiska. Pozostałe 8,31 proc. to uczestnicy niezdecydowani na żadną z powyższych odpowiedzi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Proszę Pana w 22 roku czekało się 2 mce a w 25 -7 mcy . czy totak skomplikowane zabiegiData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:23Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Ja zarejestrowałem się do USG jamy brzusznej i czas oczekiwania to 7 mcy , czy ja dożyję tego terminu czy to jest sens leczeniaData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:21Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: BrunoTreść komentarza: Prosze zamiescic moj komentarz.....Data dodania komentarza: 8.11.2023, 02:05Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: Dlaczego tak trudno opublikowac komentarz ?Data dodania komentarza: 8.11.2023, 00:31Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: To rondo nie powinno się tu pojawić. Nie jest ono jedynym sposobem na organizacje bezpiecznego ruchu na tak "ciasnym" skrzyżowaniu. Jest za to wynikiem niezdrowej reakcji naszych kierowców i nie tylko, na konieczność chwilowego zatrzymania pojazdu (światła, piesi). Ruch na rondzie, mimo, że także podlega regułom, wydaje się płynny, ale sprawdza się w wypadku większego natężenia ruchu na drogach o większym znaczeniu. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że często niepotrzebnie "rozpycha" tkankę ulic wewnątrz małych miast stwarzając dla wielu iluzję wielkomiejskości. (mamy już 6 rond ! ) Układ historycznych ulic to jednak nie tylko urbanistyczna siatka, to historia miasta z przynależna ulicom zabudowa i ich wzajemnymi relacjami, które często rondo likwiduje.Data dodania komentarza: 7.11.2023, 22:49Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulamin
Reklama
Reklama
Reklama