piątek, 19 grudnia 2025 15:55
Reklama

Chcieli popełnić samobójstwo. Uratował ich utwór znanego rapera

Czy jedna piosenka może uratować wiele ludzkich żyć? Tak! Udowodnił to pewien amerykański raper, dzięki któremu młode osoby borykające się z depresją, chcące odebrać sobie życie, uwierzyły w to, że mogą uzyskać pomoc.
Chcieli popełnić samobójstwo. Uratował ich utwór znanego rapera

Autor: screen YouTube / Logic

Piosenka, która niesie wsparcie

Sprawę opisał „The Guarian”. „1-800-273-8255” to tytuł piosenki rapera posługującego się pseudonimem Logic. Artysta, we współpracy z Khalidem i Alessią Carą, w swoim przeboju opowiedział o trudnej drodze prowadzącej przez depresję. Choć początkowo jej tekst ma bardzo trudny i bolesny wydźwięk, historia kończy się szczęśliwie. Jej bohater czuje się wysłuchany, zrozumiany i odzyskuje sens życia. Tajemnicze liczby zawarte w tytule to jednocześnie numer amerykańskiego telefonu zaufania dla młodzieży. Nagrywając utwór, raper chciał przekazać swoim słuchaczom, że istnieją osoby, które chcą im pomóc.

Udało mu się!

Niespełna 432 miliony odsłon teledysku najwyraźniej przyniosły oczekiwane efekty. Według analiz badaczy z British Medical Journal, kiedy piosenka zyskała popularność, infolinia odnotowała niemal 10 tysięcy dodatkowych telefonów od młodzieży szukającej pomocy.

„Działania w zakresie zapobiegania samobójstwom i edukacji muszą wykorzystywać pozytywne media, aby edukować opinię publiczną i grupy wysokiego ryzyka na temat zapobiegania samobójstwom bez szkody dla osób zagrożonych” – czytamy w publikacji cytowaną wypowiedź naukowców.

Kluczowe okazały się 34 dni, w czasie, których opinia publiczna szczególnie poświęcała uwagę utworowi. Właśnie wtedy Lifeline (rzeczona infolinia) odebrała o 6,9 proc. więcej połączeń. Udowodniono, że w tym samym czasie również liczba samobójstw spadła o 5,5 proc. Inaczej mówiąc, utwór „1-800-273-8255”mógł ratować nawet 245 ludzkich żyć.

Gdzie szukać pomocy w Polsce?

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (obowiązuje opłata jak za standardowe połączenie)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. tel. 116 123 (połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01 (opłata jak za standardowe połączenie)

Linia wsparcia dla osób po stracie bliskich – tel. 800 108 108 (połączenie bezpłatne)

Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli – tel. 800 080 222 (całodobowo, połączenie bezpłatne).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Proszę Pana w 22 roku czekało się 2 mce a w 25 -7 mcy . czy totak skomplikowane zabiegiData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:23Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Ja zarejestrowałem się do USG jamy brzusznej i czas oczekiwania to 7 mcy , czy ja dożyję tego terminu czy to jest sens leczeniaData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:21Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: BrunoTreść komentarza: Prosze zamiescic moj komentarz.....Data dodania komentarza: 8.11.2023, 02:05Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: Dlaczego tak trudno opublikowac komentarz ?Data dodania komentarza: 8.11.2023, 00:31Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: To rondo nie powinno się tu pojawić. Nie jest ono jedynym sposobem na organizacje bezpiecznego ruchu na tak "ciasnym" skrzyżowaniu. Jest za to wynikiem niezdrowej reakcji naszych kierowców i nie tylko, na konieczność chwilowego zatrzymania pojazdu (światła, piesi). Ruch na rondzie, mimo, że także podlega regułom, wydaje się płynny, ale sprawdza się w wypadku większego natężenia ruchu na drogach o większym znaczeniu. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że często niepotrzebnie "rozpycha" tkankę ulic wewnątrz małych miast stwarzając dla wielu iluzję wielkomiejskości. (mamy już 6 rond ! ) Układ historycznych ulic to jednak nie tylko urbanistyczna siatka, to historia miasta z przynależna ulicom zabudowa i ich wzajemnymi relacjami, które często rondo likwiduje.Data dodania komentarza: 7.11.2023, 22:49Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulamin
Reklama
Reklama
Reklama