sobota, 18 maja 2024 18:57
Reklama

Owady w menu. Jest zgoda na ich serwowanie

Ważna decyzja na szczeblach unijnych. Bruksela wydała rozporządzenie, które dopuszcza sprzedaż w Europie owadów jako żywność. Ale nie wszystkich.
Owady w menu. Jest zgoda na ich serwowanie

Autor: iStock

Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej o numerze (UE) 2021/1975 jest bardzo dobrą wiadomością dla miłośników egzotycznej i nietypowej kuchni. Dotyczy produktów żywnościowych, a dokładnie tych z owadów. Tak, w Unii Europejskiej można legalnie sprzedawać, kupować i jeść owady. Wszystkie?

Niekoniecznie, bo rozporządzenie zezwala na wprowadzenie na rynek szarańczy wędrownej (Locusta migratoria). Dokładniej chodzi o jej wersje mrożoną, suszoną i sproszkowaną. Decyzja KE jest odpowiedzią na wniosek jednej z holenderskich firm złożony jeszcze w 2018 roku. Przedsiębiorstwo argumentowało, że szarańczę można bezpiecznie spożywać. Jednocześnie badania wykazały, że jedzenie tych owadów może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza.

„Ponadto Urząd zwrócił uwagę, że nowa żywność może zawierać dodatkowe alergeny, jeżeli te alergeny występują w substracie  pokarmowym podawanym owadom” – czytamy w unijnym dokumencie, gdzie także zaznaczono: „W związku z tym mrożona, suszona i sproszkowana postać szarańczy węd­rownej udostępniana konsumentowi jako taka oraz żywność ją zawierająca powinny być opatrzone odpowiednią etykietą (…)”. Wspólnotowa zgoda została wydana dla konkretnej firmy, ale w rozporządzeniu wskazano, że nie zamyka to drogi innym podmiotom na uzyskanie takiego pozwolenia. Przy czym muszą one – tak samo jak Holendrzy – przedstawić szereg badań dotyczących spożywania szarańczy.

Te owady są przysmakiem w państwach Półwyspu Indochińskiego. Najczęściej serwuje się je grillowane lub smażone. Można je przyrządzać na różne sposoby: słono, pikantnie czy nawet w czekoladzie. Przed zjedzeniem szarańczy trzeba pamiętać, aby pozbawić ją skrzydeł i nóg.

To nie jedyny owad, na którego spożywczy obrót zgadza się UE. W maju tego roku stało się tak z larwą chrząszcza mącznika młynarka (Tenebrio molitor).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 04.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama