środa, 8 maja 2024 11:47
Reklama

Wiadomość o przedłużeniu kwarantanny? To mógł być błąd systemu

Niemałym zaskoczeniem dla części osób odbywających kwarantannę było powiadomienie o jej przedłużeniu. Okazało się, że za psikusa odpowiedzialny jest błąd w systemie informatycznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób wiarygodnie sprawdzić swój status w przypadku wątpliwości.
Wiadomość o przedłużeniu kwarantanny? To mógł być błąd systemu

Autor: iStock

Fałszywe powiadomienie

Według aktualnych danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia, aktualnie w Polsce zakażonych koronawirusem jest 7316 osób. W związku z narażeniem na kontakt z wirusem 351 367 osób zostało skierowanych do odbycia kwarantanny. Część obywateli, którzy swoją izolację kończyli 5 i 6 listopada otrzymała na swoje urządzenia mobilne informację o tym, że ich okres separacji uległ wydłużeniu. Zaniepokojeni odbiorcy wiadomości zaczęli informować o swoich wątpliwościach media. Początkowo stacja TVN24 nieoficjalnie potwierdziła, że komunikaty zostały przesłanie do użytkowników omyłkowo.

GIS potwierdził awarię

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z błędem systemu, odnotowano pojawiające się automatyczne informacje telefoniczne skierowane do osób, których kwarantanna zakończyła się 5 lub 6 listopada. Wiadomości głosowe informują błędnie o przedłużeniu zakończonej już kwarantanny. Prosimy o zignorowanie tych informacji. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia – czytamy w oficjalnym komunikacie na rządowej stronie.

Czujność osób zainteresowanych była podwyższona w związku z niedawnymi atakami hakerów, którzy pod przykrywką fałszywej kwarantanny usiłowali wyłudzić poufne informacje wysyłając SMS-y z załączonym linkiem do zainfekowanej aplikacji. Tym razem jednak za błąd odpowiadał system teleinformatyczny.

Jak sprawdzić swój status?

Istnieje możliwość wiarygodnego sprawdzenia statusu osoby przebywającej na kwarantannie m.in. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, do którego można zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, elektronicznego dowodu osobistego lub poprzez dane aplikacji mobilnej banku. Drugim sposobem jest telefoniczna infolinia inspekcji sanitarnej. Dzwoniąc pod numer 22 25 00 115 również dowiemy się, jak długo musimy pozostawać w odosobnieniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 02.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 04.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama