czwartek, 23 kwietnia 2026 15:05
Reklama

Koniec z marnowaniem szczepionek. Jest nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19. Teraz, gdy pojawi się ryzyko niewykorzystania dawki, może otrzymać ją inna osoba.
Koniec z marnowaniem szczepionek. Jest nowe rozporządzenie

Autor: fot. News4Media

Dokument pojawił się we wtorek w godzinach wieczornych. Jego publikację zapowiedział już wcześniej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

„Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości, jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów” – podkreślił Dworczyk.  

Gdy z różnych powodów pacjent nie pojawił się w wyznaczonym terminie na szczepienie, jego dawka przepadała. To powodowało jeszcze większe kolejki w rejestracji. Nowy zapis w rozporządzeniu ma to zmienić: „W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat” – czytamy w Dzienniku Ustaw.

Na jakiej zasadzie chętne i pełnoletnie osoby będą kwalifikowane na szczepienie – tego na razie nie wiadomo. Przepis nie precyzuje, czy taki pacjent powinien mieć skierowanie, czy będzie musiał zapisać się na listę rezerwową. Nie ma także wytycznych, jak będzie wyglądało to w punkach szczepień masowych oraz czy powstanie baza punktów z niewykorzystanymi szczepieniami. Planowanie pozostanie więc w gestii szefów placówek. 

Wiadomo natomiast, że z takiego szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 18 roku życia, które zadeklarowały chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na stronie gov.pl lub zostały zarejestrowane w swojej turze na konkretny termin.

Przypomnijmy, że od 26 kwietnia rusza rejestracja na szczepienia według nowego harmonogramu. Ten przewiduje, że do 9 maja codziennie będą mogły rejestrować się dwa kolejne roczniki, a w dniach od 7 do 9 maja nawet 3 lub 4 roczniki. Tym sposobem za niecałe 3 tygodnie wszyscy dorośli Polacy powinni mieć wystawione już e-skierowania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Proszę Pana w 22 roku czekało się 2 mce a w 25 -7 mcy . czy totak skomplikowane zabiegiData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:23Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: mieleoTreść komentarza: Ja zarejestrowałem się do USG jamy brzusznej i czas oczekiwania to 7 mcy , czy ja dożyję tego terminu czy to jest sens leczeniaData dodania komentarza: 15.09.2025, 14:21Źródło komentarza: Czy szybciej zrobimy USG w Pasłęku?Autor komentarza: BrunoTreść komentarza: Prosze zamiescic moj komentarz.....Data dodania komentarza: 8.11.2023, 02:05Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: Dlaczego tak trudno opublikowac komentarz ?Data dodania komentarza: 8.11.2023, 00:31Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: BrunoTreść komentarza: To rondo nie powinno się tu pojawić. Nie jest ono jedynym sposobem na organizacje bezpiecznego ruchu na tak "ciasnym" skrzyżowaniu. Jest za to wynikiem niezdrowej reakcji naszych kierowców i nie tylko, na konieczność chwilowego zatrzymania pojazdu (światła, piesi). Ruch na rondzie, mimo, że także podlega regułom, wydaje się płynny, ale sprawdza się w wypadku większego natężenia ruchu na drogach o większym znaczeniu. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że często niepotrzebnie "rozpycha" tkankę ulic wewnątrz małych miast stwarzając dla wielu iluzję wielkomiejskości. (mamy już 6 rond ! ) Układ historycznych ulic to jednak nie tylko urbanistyczna siatka, to historia miasta z przynależna ulicom zabudowa i ich wzajemnymi relacjami, które często rondo likwiduje.Data dodania komentarza: 7.11.2023, 22:49Źródło komentarza: Rondo zamiast skrzyżowania w PasłękuAutor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulamin
Reklama
Reklama