Pomnik upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof odnowiony

  • 24.11.2021, 15:31
  • www.expresspasłęk.pl
Pomnik upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof odnowiony… Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku
Zakończyły się prace związane z renowacją pomnika upamiętniającego więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Inwestycja była realizowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Prace prowadzone w Nadbrzeżu w gminie Tolkmicko objęły m.in. odnowę zniszczonych części pomnika, przebudowę zniszczonego dojścia do pomnika, rekultywację terenu zielonego. Poza tym odrestaurowano donice znajdujące się przy pomniku, wykonano nowe nasadzenia i zamontowano ławki i nowe oświetlenie. Inwestycja odbywała się pod hasłem : "Przywrócenie godnego wizerunku pomnikowi ku czci więźniów filii KL Stutthof w Nadbrzeżu w Gminie Tolkmicko". Kosztowała około 60 tys. złotych.

Filia obozu koncentracyjnego Stutthof w miejscowościach Hopehill i Reimannsfelde (dzisiaj Kamionek Wielki) funkcjonowała od 29 maja 1942 r. do 20 stycznia 1945 r. Zaliczała się ona do najdłużej działających i najcięższych obozów pracy zorganizowanych poza obozem macierzystym KL Stutthof. Przez podobóz przeszło ok. 500 więźniów, z których ponad 50 proc. stanowili Polacy. W obozie przebywali również Niemcy, Rosjanie, Estończycy, Francuzi, Litwini, Łotysze, Ukraińcy i Białorusini. Więźniowie pracowali przy wybieraniu gliny do wyrobu cegieł. W dniach 19 i 20 stycznia 1945 nastąpiła ewakuacja podobozu do Stutthof z powodu zbliżających się wojsk radzieckich. Więźniowie, którzy stracili życie w obozie upamiętnia pomnik w Nadbrzeżu w gminie Tolkmicko. Co roku przy pomniku organizowane są uroczystości w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Pamięci Narodowej.

www.expresspasłęk.pl

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe