Trwa odnowa pomnika upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof

  • 18.10.2021, 08:00
  • www.expresspasłęk.pl
Trwa odnowa pomnika upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof UMiG w Tolkmicku
W gminie Tolkmicko trwają prace związane z renowacją pomnika upamiętniającego więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Inwestycja jest realizowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Odnowa pomnika, który znajduje się w Nadbrzeżu będzie kosztowała 60 tysięcy złotych. Prace mają potrwać do końca listopada. Zakres prac jest spory. Obejmuje m.in. rekultywację terenu zielonego wokół pomnika, przebudowę nawierzchni utwardzonych, odnowienie, oczyszczenie oraz konserwację pomnika. Zakupione zostaną także ławki oraz lampy. – Pomnikowi ku czci więźniów filii KL Stutthof w Nadbrzeżu należy przywrócić godny wizerunek – mówi Magdalena Dalman burmistrz Tolkmicka.

Filia obozu koncentracyjnego Stutthof w miejscowościach Hopehill i Reimannsfelde (dzisiaj Kamionek Wielki) funkcjonowała od 29 maja 1942 r. do 20 stycznia 1945 r. Zaliczała się ona do najdłużej działających i najcięższych obozów pracy zorganizowanych poza obozem macierzystym KL Stutthof. Przez podobóz przeszło ok. 500 więźniów, z których ponad 50 proc. stanowili Polacy. W obozie przebywali również Niemcy, Rosjanie, Estończycy, Francuzi, Litwini, Łotysze, Ukraińcy i Białorusini. Więźniowie pracowali przy wybieraniu gliny do wyrobu cegieł. W dniach 19 i 20 stycznia 1945 nastąpiła ewakuacja podobozu do Stutthof z powodu zbliżających się wojsk radzieckich. Więźniowie, którzy stracili życie w obozie upamiętnia pomnik w Nadbrzeżu w gminie Tolkmicko. Co roku przy pomniku organizowane są uroczystości w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Pamięci Narodowej.

www.expresspasłęk.pl

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe