Miał zasinioną twarz, nie oddychał i krwawił. Policjant uratował czterolatka

  • 07.09.2021, 11:22 (aktualizacja 07.09.2021, 13:54)
  • News4Media
411-99831.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zgłoszenie o kradzieży na terenie jednego z marketów okazało się zbawienne dla czterolatka, który dławił się na oczach bezradnej matki. Policjanci słysząc krzyk, natychmiast zareagowali i pospieszyli z pomocą.

Wezwali policję do kradzieży

Według informacji głogowskiej policji, do jednego z miejscowych marketów wezwano patrol, który razem z pracownikiem ochrony miał wyjaśnić okoliczności dokonanej w sklepie kradzieży. Mundurowi nie spodziewali się, że ten wyjazd okaże się kluczowym dla czteroletniego chłopca, którego zdrowie i życie nagle stało się zagrożone.

Natychmiast ruszył na pomoc

Kiedy jeden ze stróżów prawa usłyszał krzyk matki wołającej o pomoc, bez zastanowienia pobiegł w jej stronę, aby sprawdzić co się stało. Okazało się, że dziecko dławiło się niefortunnie połkniętym patyczkiem od lizaka. Początkowo pomocy usiłował udzielić mu jeden z klientów, jednak nie przynosiło to żadnych skutków. Policjant widząc całe zdarzenie, natychmiast przejął duszącego się chłopca i korzystając ze swojej wiedzy na temat pierwszej pomocy, odblokował jego drogi oddechowe. 

„Dziecko miało widocznie zasinioną twarz, krwawiło z jamy ustnej oraz nie mogło oddychać. Patyczek od lizaka utknął mu w gardle. Policjant natychmiast przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy. Ułożył dziecko na przedramieniu, stabilizując jednocześnie głowę twarzą zwróconą ku dołowi, a następnie wykonał uderzenia w okolice międzyłopatkowe. Wielokrotne powtórzenie tej czynności spowodowało usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych, dzięki czemu 4-latek mógł zaczerpnąć powietrze.” – czytamy na stronie internetowej głogowskiej policji. Na miejscu pojawiło się również pogotowie ratunkowe, które udzieliło chłopcu dalszej pomocy. Policja udostępniła nagranie dramatycznego wydarzenia. 

Jak reagować, kiedy dławi się dziecko?

1. Ułożyć malca na przedramieniu skierowanego głową w dół, jednocześnie podpierając dłonią i unosząc jego brodę.
2. Drugą dłonią wykonać pięć uderzeń pomiędzy łopatkami dziecka. Następnie odwrócić je, aby sprawdzić, czy połknięty przedmiot wypadł z dróg oddechowych. 
3. Jeżeli to nie przyniosło efektu, należy w gwałtowny sposób, dwoma palcami, pięć razy ucisnąć klatkę piersiową. 

Jak pomóc w przypadku zadławienia osobie dorosłej?

1. Należy stanąć za poszkodowanym i objąć go, a następnie lekko pochylić do przodu.
2. Dłonie splecione na wysokości mostka silnie przeciągać do wewnątrz i ku górze.
3. Czynność powtórzyć pięć razy.

Jeśli nie uda nam się samodzielnie udzielić pomocy, niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego poprzez numer alarmowy 112.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe